میتوان به حتم گفت از زمانی که شما اقدام به راه اندازی خودروی خود میکنید تا زمانی که به مقد خود میرسید و آنرا خاموش میکنید در تمام این مراحل یکی از سیستم های خودرو دائم در حال فعالیت میباشد . این سیستم امکان فعالیت سیستم های دیگر را فراهم میکند و حذف آن مساوی با اختلال در کارکرد تمام سیستم های دیگر خودرو از جمله سیستم موتور ، سیستم خنک کنده ی موتور و یا حتی سیستم های دیگر یعنی سیستم تعلیق و سیستم ترمز میشود . در این بحث به معرفی اجزا و لوازم یدکی سیستم برق خودرو خواهیم پرداخت .

از آنجا که سیستم برق خودرو پیچیده ترین و گسترده ترین سیستم خودرو است پس تصمیم گرفتیم تا در چندین مقاله بحث در رابطه با این سیستم را پیگیری کنیم . حال با بخش اول همراه شما هستیم .

سیستم برق خودرو ، بسیار گسترده و حیاتی برای انجام بخش اعظم وظایف هر خودرو میباشد . این سیستم شامل سیستم های زیر مجموعه بسیار زیادی است که هرکدام وظایف خاصی دارند و به صورت مکمل با دیگر سیستم های برقی یا غیربرقی خودرو کارمیکنند.

احساس نیاز به این سیستم از لحظه ای که قصد باز کردن درب ماشین را دارید تا لحظه ای که به مقص رسیدید و میخواهید خودرو را قفل کنید بسیار زیاد است. هنگامی ک قصد سوار شدن به خودروی خود را دارید ، گاها توسط  دزدگیر، این کار را انجام میدهید ، در همین ابتدا شما از باتری ، مدار های دزدگیر ، فیوز ها ، چراغ های راهنما و …. و متعلقات آنها که شامل سوکت ها و سیم های رابط میباشد استفاده کرده اید.

سپس  هنگام روشن کردن خودرو ابتدا سیستم امولایز فعال میشود تا صحت کلیدی که وارد سویچ میشود را برای روشن کردن خودرو تایید کند. چرخاندن سویچ چند مرحله میباشد که سیستم امولایزر در مرحله اول فعال میشود ، درمراحل بعدی مدارهای مربوط به آمپرهای پشت فرمان ، مدار چراغ های خودرو مدار سیستم سوتی و…. فعال میشوند.

همچنین همزمان بعضی مدارها و قطعات و اجزای آن ها فعال میشوند ولی فعلا شروع ب کار نمیکنند ؛ مانند مدار مربوط به پمپ بنزین که هنگام باز کردن سویچ فعال میشود و پس از روشن شدن نوتور ، شروع به کار میکند. آخرین مرحله سویچ باعث فعال شدن کلیه مدار ها و سیستم های خودرو میشود .

خرید قطعات برقی خودرو

قطعات برقی خودرو وظايف مهمي را در روشن شدن اتومبيل و اشتعال سوخت در موتور خودرو بر عهده دارند و همينطور كامپيوتر كه به عنوان مغز متفكر خودروهاي نسل جديد به شمار ميرود نيز توسط برق كار ميكند. به طور كلی سيستم برقی و برق رسانی به نقاط مختلف خودرو در تمامي ماشين ها از منبع توليد كننده برق تا رسيدن به مرحله مصرف به صورت زير ميباشد:

  • توليد كننده برق (دينام)
  • دخيره كننده برق (باطري)
  • توزيع كننده برق (سيم كشي)
  • كنترل كننده برق (كليدها و دكمه ها)
  • مصرف كننده برق (كليه لوازم برقي)

انواع قطعات برقی خودرو

قطعات برقی خودرو شامل قسمت هاي مهمي از قبيل استارت ماشین، دينام، كوئل، انژكتور، واير شمع، شمع موتور، لامپ هاي روشنائي و كامپيوتر از برق توليد شده توسط باطري، هستند که عمليات مربوط به خود را در اتومبيل انجام ميدهند.

باطري

در ميان قطعات برقی خودرو، باطري اصلي ترين و تقريبا” مهمترين قطعه از قطعات برقي ميباشد كه منبع برق رساني در خودرو است و وظيفه تامين كل برق مورد نياز را بر عهده دارد و البته تنها در هنگام روشن كردن و هنگامي كه اتومبيل خاموش است ، تهيه برق را انجام ميدهد و برق رساني به قطعات برقي در هنگام روشن بودن ماشين به عهده دينام خودرو ميباشد.

دينام

يكي از قطعات برقی مهم در اتومبيل، دينام ماشین است كه عمليات شارژ باطري خودرو را انجام ميدهد و به هر دليلي كه خللي در عملكرد دينام اتفاق بيافتد، باطري ماشين در مدت زمان كوتاهي تخليه ميشود. دينام توسط يك تسمه شياري حول محور موتور اتومبيل قرار ميگيرد، كه بايد همواره از سالم بودن تسمه اطمينان حاصل شود تا از پاره شدن تسمه و در نتيجه خالي شدن شارژ باطري خودرو جلوگيري شود.

سيم كشی

دسته سيم ها در تمامي ماشين ها وظيفه انتقال برق به قطعاتي كه توسط برق تغذيه ميشوند را بر عهده دارند و تمامي آنها داراي روكش بوده و فقط برق را از قسمت انتهايي خود به مصرف كننده نهايي منتقل ميكنند و با توجه به وجود قطعات زيادي كه در اتومبيل توسط برق كار ميكنند ، انتقال برق توسط سيم به همه اين قسمت ها باعث بروز بي نظمي در مسير سيم كشي ميشود. توليد كنندگان دسته سيم ها ، سيم هاي هم مسير را درون لوله اي پلاستيكي قرار ميدهند و يا سيم هايي را كه مسير مشتركي دارند را به صورت يك كلاف درآورده و با چسب مخصوص به هم متصل كرده و دسته سيم هايي منظم را جهت رساندن برق به چندين مصرف كننده برق در خودرو هدايت ميكنند.

كليدها و دكمه ها

مجموعه كليد و دكمه هايي كه در داخل كابين هر اتومبيل وجود دارند به منظور كنترل راننده و استفاده از امكانات خودرو در مواقعي كه نياز به هر يك از آنها پيدا ميكند تاويه شده اند و تنها هنگامي كه كليد و يا دكمه اي به كار گرفته شوند ، برق مصرفي به قطعه مورد نظر انتقال پيدا ميكند.

انژكتور

يكي ديگر از قطعات برقی خودرو، انژكتور ميباشد كه يك قطعه برقي – مكانيكي ميباشد و بر روي سيلندر موتور خودرو قرار گرفته و عمليات سوخت رساني به محفظه احتراق را با تركيب سوخت و هوا و تزريق آن به موتور اتومبيل انجام ميدهد. انژكتور از طريق كامپيوتر در تمامي ماشين هايي كه داراي كامپيوتر هستند كنترل ميشود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *